Niğde Detay

Türk Dünyası’nın Kalbi Niğde’de attı

Türk Dünyası’nın Kalbi Niğde’de attı

Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali, Niğde’de  Ömer Halisdemir Üniversitesi Konferans Salonunda   yapıldı.  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetinin  proje ortağı olduğu Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun hazırlamış  olduğu dereceye giren belgesel filmlerin gösterimleri  yapıldı. Programa yoğun katılım dikkat çekti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa  Niğde Valisi  Yılmaz Şimşek, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir,  Osmaniye Gazeteciler Cemiyet Başkanı İsrafil Avcı, Ceyhan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Şahin Özer  STK ve Siyasi Parti Temsilcileri, Akademisyenler, Öğretim Üyeleri, Basın Mensupları ile Öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın  okunmasının ardından başlayan programda   konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, kısa belgesel filmlerle farklı coğrafyada yaşayan Türklerin kendi öz değerlerinin ortaya çıkarılarak Türk dünyası ve kültürüne kalıcı hizmet sunulmasının hedeflendiğini ve kitle iletişim araçlarının önemine değinen Şimşek; “günümüzde kitle iletişim araçları bilginin kolay ve hızlı elde edilmesi anlamında büyük bir öneme haizdir. Bu kitle iletişim araçları arasında ise sinemanın önemi yadsınamaz. İşte bu anlayış doğrultusunda bu festivaliler ve meydana getirilen eserler büyük anlamlar taşıyor. Yapılan bu kısa belgesel filmlerle; Hem Türk coğrafyasının ortak kültürel değerleri ortaya çıkarılıyor. Hem de bu değerler gelecek nesillere aktarılıyor. Umuyorum ki düzenlenen bu festivaller, ilerleyen yıllarda daha gelişerek, daha kurumsallaşarak ve daha geniş bir perspektifle devam eder.” dedi.

Konuşmaların ardından Projeye destek veren kurumlara ve kişilere teşekkür eden Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı  Menderes Demir  Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar,  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr.Adnan Görür’e Teşekkür Plaketi takdim etti. Program dereceye giren kısa filmlerin izleyicilere tanıtılması ile devam etti.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan,Özbekistan, Türkmenistan, İran, Kosova, Rusya, Tataristan, Yakutistan, Başkurdistan, Hakasya, Çuvaşistan, Kabardey Balkar, Gagavuzya ve Irak Kerkük’ten filmlerin yer aldığı festivalin ödül töreni 30 Eylül’de İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans malatya escort Salonu’nda gerçekleştirilmişti.

Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivalinin; Niğde gösteriminden sonra , 26-27 Ekim’de Kazakistan Al Farabi Üniversitesi’nde, 30-31 Ekim’de Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde ve son olarak 6-7 Kasım tarihlerinde Saraybosna Üniversitesi’nde gösterimleri yapılacak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ